Tablet Bawah RM1000 Terbaik 2026: 10 Pilihan Berbaloi untuk Belajar, Kerja & Gaming
Nak beli tablet untuk anak belajar, menonton Netflix, membaca PDF atau bermain game tetapi bajet tidak sampai RM1,000? Berita baiknya, anda tidak perlu berbelanja besar untuk mendapatkan tablet dengan skrin luas, bateri tahan lama dan prestasi yang mencukupi bagi penggunaan harian.
Pilihan tablet bawah RM1000 terbaik 2026 di Malaysia merangkumi model kompak 8.7 inci yang mudah dibawa, tablet 11 inci untuk pembelajaran dan model berskrin besar untuk hiburan seisi keluarga.
Namun, jangan pilih berdasarkan harga murah semata-mata. Tablet dengan RAM 4GB mungkin mencukupi untuk YouTube dan membaca nota, tetapi boleh terasa terhad apabila banyak aplikasi dibuka serentak. Begitu juga, tablet dengan skrin besar tidak semestinya menawarkan prestasi gaming yang tinggi.
Panduan ini membandingkan sepuluh model berdasarkan spesifikasi, kegunaan dan harga rujukan pasaran Malaysia. Harga ialah anggaran atau harga permulaan yang ditemui ketika semakan pada September 2026, bukannya jaminan harga di semua kedai. Pastikan varian yang dipilih benar-benar berharga di bawah RM1,000 sebelum membuat pembayaran.
Senarai Tablet Bawah RM1000 Terbaik 2026 di Malaysia
| Model | Harga rujukan Malaysia | Skrin | Kelebihan utama |
|---|---|---|---|
| REDMI Pad 2 | Dari RM699 | 11″, 2.5K, 90Hz | Skrin besar dan bateri 9,000mAh |
| Samsung Galaxy Tab A11 | Dari RM499 | 8.7″, 90Hz | Saiz kompak dan pilihan RAM 8GB |
| REDMI Pad 2 9.7 | Dari RM569 | 9.7″, 2K, 120Hz | Skrin lancar dan badan kompak |
| HONOR Pad X8b LTE | Dari RM799 | 11″ | Sambungan selular |
| OPPO Pad SE | Dari RM699 | 11″, 90Hz | Bateri 9,340mAh |
| HONOR Pad X7 | Dari RM499 | 8.7″, 90Hz | Tablet kompak untuk kegunaan asas |
| HONOR Pad X9a Wi-Fi | Sekitar RM999 | 11.5″, 2.5K, 120Hz | Skrin luas untuk dokumen |
| HONOR Pad X8a LTE | Sekitar RM799 | 11″, 90Hz | Skrin besar dengan LTE |
| Lenovo Tab One | Sekitar RM489 | 8.7″ | Ringan dan mudah dibawa |
| REDMI Pad SE | Sekitar RM799 | 11″, 90Hz | Hiburan dan empat pembesar suara |
| HUAWEI MatePad SE 11 | RM999 ketika pelancaran; harga jualan boleh berubah | 11″, 1920 × 1200 | Empat pembesar suara dan sokongan M-Pen Lite |
| Infinix XPAD 30E | RM699–RM999 ketika pelancaran | 11″, 1920 × 1200 | Ciri pembelajaran AI dan 4G |
| POCO Pad C1 | RM599–RM799 harga runcit pelancaran | 9.7″, 2K, 120Hz | Skrin lancar, badan logam dan bateri 7,600mAh |
Harga permulaan beberapa model baharu, termasuk REDMI Pad 2 9.7, HONOR Pad X8b LTE dan Galaxy Tab A11, disenaraikan dalam semakan pasaran Malaysia pada September 2026. Harga model lain ialah rujukan jualan atau pelancaran yang boleh berubah mengikut stok dan promosi.
1. REDMI Pad 2 — Tablet Bajet untuk Belajar dan Hiburan
REDMI Pad 2 ialah pilihan yang menarik jika anda mahukan tablet 11 inci untuk pelbagai kegunaan tanpa melepasi bajet RM1,000.
Tablet ini menggunakan cip MediaTek Helio G100-Ultra, skrin 2.5K dengan kadar segar semula 90Hz dan bateri 9,000mAh. Skrin yang luas memudahkan pengguna membaca dokumen, mengikuti kelas dalam talian dan menonton video.
Harga permulaan Malaysia disenaraikan sekitar RM699, bergantung pada konfigurasi dan penjual.
Spesifikasi REDMI Pad 2
| Spesifikasi | Butiran |
|---|---|
| Skrin | 11 inci, 2560 × 1600 |
| Kadar segar semula | 90Hz |
| Cip | MediaTek Helio G100-Ultra |
| RAM dan storan | Bergantung pada varian |
| Bateri | 9,000mAh |
| Pengecasan | 18W |
| Audio | Empat pembesar suara |
| Sistem operasi | Xiaomi HyperOS |
Mengapa sesuai untuk pelajar?
Skrin 11 inci memberikan ruang yang selesa untuk membaca slaid pembelajaran dan menggunakan aplikasi pendidikan. Bateri besar juga berguna apabila tablet digunakan sepanjang hari di sekolah atau rumah.
Untuk gaming, cip Helio G100-Ultra lebih sesuai bagi permainan ringan hingga sederhana. Jangan menjangkakan prestasi grafik setanding tablet yang menggunakan cip flagship.
Kelebihan
- Skrin 2.5K yang tajam.
- Bateri 9,000mAh.
- Empat pembesar suara untuk hiburan.
- Harga permulaan yang masih dalam kategori bajet.
Kekurangan
- Pengecasan 18W tidak begitu pantas untuk bateri besar.
- Prestasi gaming berat mempunyai had.
- Semak RAM sebenar kerana pengalaman multitasking berbeza mengikut varian.
Sesuai untuk: Pelajar, keluarga dan pengguna yang mahu satu tablet untuk belajar serta hiburan.
2. Samsung Galaxy Tab A11 — Tablet Kompak dengan Sokongan Perisian Panjang
Jika anda mahukan tablet yang mudah dibawa ke mana-mana, Samsung Galaxy Tab A11 mempunyai skrin 8.7 inci dan rekaan lebih kompak berbanding model 11 inci.
Samsung Malaysia menyenaraikan harga runcit disyorkan RM499 untuk varian Wi-Fi 4GB + 64GB, RM599 untuk Wi-Fi 8GB + 128GB dan RM699 untuk LTE 8GB + 128GB.
Samsung Tab A11 Price in Malaysia Best Values
Samsung turut menyatakan sokongan sehingga tujuh generasi naik taraf sistem operasi untuk siri Galaxy Tab A11.
Spesifikasi Samsung Galaxy Tab A11
| Spesifikasi | Butiran |
|---|---|
| Skrin | 8.7 inci |
| Kadar segar semula | 90Hz |
| Cip | MediaTek Helio G99 |
| RAM | 4GB atau 8GB |
| Storan | 64GB atau 128GB |
| Bateri | 5,100mAh |
| Pengecasan | 15W |
| Sistem operasi ketika pelancaran | Android 15, One UI 7 |
| Sambungan | Wi-Fi atau LTE mengikut varian |
Galaxy Tab A11 4GB atau 8GB?
Jika bajet mengizinkan, varian 8GB RAM + 128GB storan lebih sesuai dipertimbangkan untuk penggunaan beberapa tahun.
RAM tambahan memberi lebih ruang apabila bertukar antara aplikasi pembelajaran, pelayar web dan aplikasi komunikasi. Storan 128GB juga lebih praktikal untuk menyimpan video, dokumen dan aplikasi.
Varian 4GB masih relevan untuk penggunaan asas seperti YouTube, membaca e-buku dan melayari internet.
Kelebihan
- Saiz kompak dan mudah dibawa.
- Pilihan varian LTE.
- Harga rasmi bermula RM499.
- Tempoh sokongan perisian yang panjang menurut Samsung.
Kekurangan
- Skrin lebih kecil untuk multitasking.
- Resolusi skrin lebih rendah berbanding tablet 2K.
- Bateri 5,100mAh lebih kecil daripada beberapa pesaing.
Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan tablet kecil untuk bacaan, hiburan dan penggunaan harian.
3. REDMI Pad 2 9.7 — Skrin 120Hz dalam Badan Lebih Kecil
REDMI Pad 2 9.7 merupakan alternatif untuk pembeli yang merasakan tablet 11 inci terlalu besar tetapi masih mahu skrin yang lancar.
Model ini disenaraikan dengan skrin 9.7 inci 2K 120Hz, cip Snapdragon 6s 4G Gen 2 dan bateri 7,600mAh. Harga permulaan pasaran Malaysia sekitar RM569 bagi model Wi-Fi dan RM649 bagi varian 4G.
Spesifikasi REDMI Pad 2 9.7
| Spesifikasi | Butiran |
|---|---|
| Skrin | 9.7 inci, 2K |
| Kadar segar semula | 120Hz |
| Cip | Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| RAM dan storan asas | 4GB + 64GB |
| Bateri | 7,600mAh |
| Pengecasan | 18W |
| Sistem operasi | Xiaomi HyperOS 3 |
| Sambungan | Wi-Fi atau 4G mengikut varian |
Skrin 120Hz ialah ciri menarik pada harga ini. Pergerakan ketika menatal laman web atau menu boleh kelihatan lebih lancar berbanding paparan 60Hz, walaupun kelancaran aplikasi masih bergantung pada prestasi cip.
Kelebihan
- Skrin 2K 120Hz.
- Saiz lebih mudah dibawa berbanding tablet 11 inci.
- Bateri 7,600mAh.
- Pilihan varian 4G.
Kekurangan
- Storan 64GB pada varian asas mungkin cepat penuh.
- Cip lebih sesuai untuk kegunaan harian berbanding gaming berat.
- Semak sama ada pengecas dalam kotak menyokong kelajuan maksimum 18W.
Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan tablet kompak dengan skrin lancar dan pilihan sambungan selular.
4. HONOR Pad X8b LTE — Tablet untuk Belajar di Luar Rumah
Bagi pelajar yang kerap menggunakan tablet di luar kawasan Wi-Fi, HONOR Pad X8b LTE menawarkan kelebihan melalui sambungan selular.
Model ini disenaraikan dalam pilihan tablet bajet Malaysia dengan harga permulaan sekitar RM999.
Sambungan LTE membolehkan pengguna mengakses internet menggunakan pelan data yang serasi tanpa perlu sentiasa menghidupkan hotspot telefon.
HONOR Pad X8b Price in Malaysia Best Values
Namun, sebelum membeli, semak sama ada pakej yang ditawarkan benar-benar varian LTE dan bukannya model Wi-Fi dengan nama yang hampir sama.
Mengapa tablet LTE berguna?
Tablet LTE sesuai untuk kelas dalam talian ketika berada di luar rumah, mengakses bahan pembelajaran semasa perjalanan dan menghantar tugasan apabila rangkaian Wi-Fi tidak tersedia.
Walau bagaimanapun, sambungan LTE memerlukan pelan data dan liputan rangkaian yang sesuai. Ia juga tidak menjadikan cip pemproses tablet lebih pantas.
Kelebihan
- Sambungan LTE.
- Skrin besar untuk pembelajaran.
- Harga permulaan dalam lingkungan RM800.
Kekurangan
- Pelan data menambah kos penggunaan.
- Semak konfigurasi RAM dan storan sebelum membeli.
- Prestasi gaming tidak boleh dinilai berdasarkan sambungan LTE semata-mata.
Sesuai untuk: Pelajar dan pengguna yang memerlukan akses internet ketika bergerak.
5. OPPO Pad SE — Bateri Besar untuk Hiburan Seisi Keluarga
OPPO Pad SE menumpukan pada penggunaan harian melalui skrin 11 inci, cip MediaTek Helio G100 dan bateri berkapasiti 9,340mAh.
Model ini dilancarkan di Malaysia dengan harga permulaan sekitar RM699 untuk konfigurasi 4GB + 128GB. Ia menyokong pengecasan berwayar 33W.
Spesifikasi OPPO Pad SE
| Spesifikasi | Butiran |
|---|---|
| Skrin | 11 inci, 1920 × 1200 |
| Kadar segar semula | 90Hz |
| Cip | MediaTek Helio G100 |
| RAM dan storan asas | 4GB + 128GB |
| Bateri | 9,340mAh |
| Pengecasan | 33W |
| Kegunaan utama | Hiburan, pembelajaran, penggunaan keluarga |
Bateri besar menjadikannya menarik untuk menonton video atau mengikuti kelas dalam talian. Namun, tempoh penggunaan sebenar tetap bergantung pada kecerahan skrin, sambungan internet dan aplikasi yang digunakan.
Kelebihan
- Bateri 9,340mAh.
- Pengecasan 33W.
- Skrin 11 inci.
- Storan asas 128GB.
Kekurangan
- RAM 4GB pada varian asas boleh mengehadkan multitasking.
- Resolusi skrin lebih rendah daripada beberapa tablet 2K.
- Tidak ditujukan untuk gaming berat.
Sesuai untuk: Keluarga, pelajar sekolah dan pengguna yang banyak menonton video.
6. HONOR Pad X7 — Tablet Murah untuk Bacaan dan Kegunaan Asas
HONOR Pad X7 menggunakan skrin 8.7 inci 90Hz, cip Snapdragon 680 dan bateri 7,020mAh.
HONOR Malaysia turut menyenaraikan sokongan sambungan 4G pada model berkaitan. Harga permulaan yang ditemui dalam senarai pasaran Malaysia ialah sekitar RM499.
Spesifikasi HONOR Pad X7
| Spesifikasi | Butiran |
|---|---|
| Skrin | 8.7 inci |
| Kadar segar semula | 90Hz |
| Cip | Snapdragon 680 |
| RAM dan storan | 4GB + 128GB bagi varian yang dirujuk |
| Bateri | 7,020mAh |
| Pengecasan | 10W |
| Sistem operasi ketika pelancaran | Android 15, MagicOS 9 |
| Berat | Sekitar 365g |
Berbanding Galaxy Tab A11, HONOR Pad X7 menawarkan bateri lebih besar pada spesifikasi yang dirujuk. Galaxy Tab A11 pula menggunakan Helio G99 dan mempunyai pilihan RAM 8GB.
Kedua-duanya sesuai untuk penggunaan asas, tetapi perbezaan cip, RAM dan sistem operasi patut dipertimbangkan sebelum memilih.
Kelebihan
- Bateri 7,020mAh.
- Saiz kompak.
- Storan 128GB pada varian yang dirujuk.
- Harga permulaan rendah.
Kekurangan
- Pengecasan 10W.
- Prestasi terhad untuk permainan berat.
- Skrin kecil untuk kerja berbilang tetingkap.
Sesuai untuk: Membaca e-buku, melayari internet dan menonton video.
7. HONOR Pad X9a Wi-Fi — Skrin Besar untuk Nota dan Multitasking Ringan
Jika anda mahukan skrin yang lebih luas, HONOR Pad X9a Wi-Fi menawarkan paparan 11.5 inci 2.5K 120Hz, cip Snapdragon 685 dan bateri 8,300mAh.
Harga rujukan Malaysia bagi konfigurasi 8GB + 128GB ialah sekitar RM999, bergantung pada stok dan promosi.
Mengapa skrin 11.5 inci menarik?
Skrin yang besar memudahkan pembacaan PDF dan penggunaan dua aplikasi secara bersebelahan. Kadar segar semula 120Hz turut menjadikan pergerakan pada skrin lebih lancar apabila aplikasi menyokongnya.
Namun, Snapdragon 685 ialah cip untuk kegunaan harian. Jika tujuan utama anda ialah bermain game grafik tinggi, jangan membuat keputusan berdasarkan skrin 120Hz sahaja.
Kelebihan
- Skrin 11.5 inci 2.5K 120Hz.
- RAM 8GB pada konfigurasi yang dirujuk.
- Bateri 8,300mAh.
- Sesuai untuk membaca dokumen.
Kekurangan
- Harga hampir mencecah had RM1,000.
- Prestasi gaming berat terhad.
- Semak harga stylus atau papan kekunci jika diperlukan.
Sesuai untuk: Pelajar universiti dan pengguna yang banyak membaca dokumen atau membuat kerja ringan.
8. HONOR Pad X8a LTE — Skrin 11 Inci dengan Internet Selular
HONOR Pad X8a LTE sesuai untuk pembeli yang mahu skrin besar serta sambungan data mudah alih pada harga sekitar RM799.
Konfigurasi yang dirujuk mempunyai skrin 11 inci 1920 × 1200 pada 90Hz, cip Snapdragon 680, RAM 4GB, storan 128GB dan bateri 8,300mAh.
Kelebihan utama model ini bukan prestasi gaming, sebaliknya gabungan skrin besar, bateri dan sambungan LTE untuk kegunaan di luar rumah.
Kelebihan
- Skrin 11 inci 90Hz.
- Sambungan LTE.
- Bateri 8,300mAh.
- Storan 128GB.
Kekurangan
- RAM 4GB mungkin terhad untuk multitasking berat.
- Cip Snapdragon 680 lebih sesuai untuk tugasan asas.
- Perlu mengambil kira kos pelan data.
Sesuai untuk: Pengguna yang kerap menggunakan tablet di luar rumah atau kampus.
9. Lenovo Tab One — Tablet Ringan untuk Kegunaan Asas
Lenovo Tab One menawarkan skrin 8.7 inci, cip MediaTek Helio G85 dan bateri 5,100mAh.
Harga rujukan Malaysia sekitar RM489 untuk konfigurasi 4GB + 64GB. Beratnya kira-kira 320g, menjadikannya antara pilihan yang mudah dibawa dalam senarai ini.
Tablet ini lebih sesuai untuk pengguna yang tidak memerlukan prestasi tinggi. Antara kegunaan yang relevan termasuk membaca berita, menonton YouTube, membuat panggilan video dan menggunakan aplikasi pendidikan asas.
Kelebihan
- Harga permulaan rendah.
- Badan ringan.
- Saiz kompak.
- Sesuai sebagai tablet kedua.
Kekurangan
- Storan asas 64GB.
- Tidak sesuai untuk multitasking atau gaming berat.
- Skrin kecil untuk membaca dokumen kompleks.
Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan tablet ringkas untuk kegunaan ringan.
10. REDMI Pad SE — Alternatif Tablet 11 Inci untuk Hiburan
Walaupun bukan model paling baharu dalam senarai ini, REDMI Pad SE masih boleh dipertimbangkan jika anda menemuinya pada harga promosi yang menarik.
Ia mempunyai skrin 11 inci 1920 × 1200 dengan kadar segar semula 90Hz, cip Snapdragon 680 dan empat pembesar suara.
Harga rujukan pasaran Malaysia sekitar RM799, tetapi nilainya perlu dibandingkan dengan REDMI Pad 2 yang lebih baharu.
REDMI Pad SE atau REDMI Pad 2?
Jika harga kedua-duanya hampir sama, periksa kelebihan REDMI Pad 2 seperti skrin beresolusi lebih tinggi dan bateri lebih besar.
REDMI Pad SE masih relevan untuk hiburan, tetapi pastikan konfigurasi RAM dan storannya sepadan dengan harga yang ditawarkan. Jangan membeli model lebih lama hanya kerana nama atau reka bentuknya kelihatan hampir sama.
Kelebihan
- Skrin 11 inci 90Hz.
- Empat pembesar suara.
- Sesuai untuk tontonan video.
- Boleh menjadi pilihan apabila menerima diskaun besar.
Kekurangan
- Cip Snapdragon 680 bukan untuk gaming berat.
- Model lebih lama berbanding REDMI Pad 2.
- Perlu membandingkan harga dengan tablet generasi baharu.
Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan tablet hiburan dan menemui tawaran harga yang kompetitif.
11. HUAWEI MatePad SE 11 — Tablet Skrin Besar untuk Hiburan dan Keluarga
HUAWEI MatePad SE 11 sesuai dipertimbangkan jika anda mahukan tablet 11 inci untuk menonton video, membaca e-buku dan kegunaan harian di rumah.
Tablet ini menggunakan skrin beresolusi 1920 × 1200, bateri 7,700mAh dan empat pembesar suara. Ia turut menyokong HUAWEI M-Pen Lite untuk input tulisan dan lakaran asas.
Model ini dilancarkan di Malaysia pada harga RM999 bagi konfigurasi 6GB RAM + 128GB storan. Harga jualan semasa mungkin lebih tinggi bergantung pada stok dan promosi.
Huawei MatePad SE 11 Price in Malaysia Best Values
Spesifikasi HUAWEI MatePad SE 11
| Spesifikasi | Butiran |
|---|---|
| Skrin | 11 inci, IPS LCD |
| Resolusi | 1920 × 1200 |
| Cip pemproses | Octa-core; model cip tidak dinyatakan dalam maklumat pelancaran Malaysia |
| RAM | 6GB bagi varian pelancaran Malaysia |
| Storan | 128GB |
| Bateri | 7,700mAh |
| Pengecasan | 22.5W |
| Kamera belakang | 8MP |
| Kamera hadapan | 5MP |
| Audio | Empat pembesar suara |
| Sistem operasi ketika pelancaran | HarmonyOS 2.0 |
| Stylus | Menyokong HUAWEI M-Pen Lite |
| Harga pelancaran Malaysia | RM999 |
Spesifikasi dan harga di atas merujuk kepada model yang dilancarkan di Malaysia pada 2024, bukan model keluaran baharu 2026.
Adakah HUAWEI MatePad SE 11 sesuai untuk pelajar?
Skrin 11 inci memberikan ruang yang selesa untuk membaca nota, membuka bahan pembelajaran dan menonton video pendidikan.
Sokongan M-Pen Lite juga boleh membantu pengguna membuat catatan asas. Namun, M-Pen Lite ialah stylus pasif; jangan menganggapnya mempunyai semua fungsi pen aktif premium seperti pengesanan tekanan atau penolakan tapak tangan.
Perkara penting sebelum membeli: Semak keserasian aplikasi yang anda perlukan, terutamanya jika pembelajaran atau pekerjaan anda bergantung pada aplikasi dan perkhidmatan Google tertentu.
Kelebihan
- Skrin 11 inci untuk membaca dan menonton video.
- Bateri 7,700mAh.
- Empat pembesar suara.
- Sokongan M-Pen Lite untuk input asas.
Kekurangan
- Model lebih lama berbanding beberapa tablet lain dalam senarai.
- Tiada kadar segar semula tinggi.
- Keserasian aplikasi perlu disemak sebelum membeli.
- M-Pen Lite bukan pengganti penuh stylus aktif premium.
Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan tablet hiburan dan pembelajaran asas, khususnya jika mendapat tawaran harga di bawah RM1,000.
12. Infinix XPAD 30E — Tablet untuk Pelajar dengan Ciri Pembelajaran AI
Infinix XPAD 30E dilancarkan di Malaysia pada April 2026 dengan tumpuan khusus kepada pembelajaran.
Tablet ini mempunyai skrin 11 inci, cip MediaTek Helio G80, sambungan 4G dan pilihan memori sehingga 8GB RAM bersama storan 256GB.
Infinix XPAD 30E Price in Malaysia Best Values
Harga rasmi Malaysia ketika pelancaran ialah RM699 untuk varian 4GB + 128GB dan RM999 untuk varian 8GB + 256GB.
Spesifikasi Infinix XPAD 30E
| Spesifikasi | Butiran |
|---|---|
| Skrin | 11 inci, IPS LCD |
| Resolusi | 1920 × 1200 |
| Cip pemproses | MediaTek Helio G80 |
| RAM | 4GB atau 8GB |
| Storan | 128GB atau 256GB |
| Bateri | 7,200mAh menurut laporan pelancaran Lowyat.NET |
| Sambungan | Wi-Fi dan 4G |
| Sistem operasi ketika pelancaran | Android 15 |
| Kamera belakang | 5MP |
| Kamera hadapan | 8MP |
| Ciri pembelajaran | Learning Center, Hi Tutor, EduDesk dan AI Tutor |
| Harga pelancaran Malaysia | RM699–RM999 |
Nota spesifikasi: Laporan pelancaran yang dirujuk tidak sepadan sepenuhnya tentang kapasiti bateri: Lowyat.NET menyatakan 7,200mAh, manakala Price Shop menyatakan 7,000mAh. Sahkan angka pada kotak atau helaian spesifikasi varian Malaysia sebelum menerbitkan angka bateri sebagai spesifikasi muktamad.
Mengapa Infinix XPAD 30E menarik untuk pembelajaran?
Infinix menyediakan beberapa fungsi yang ditujukan kepada pelajar, termasuk Learning Center, Hi Tutor, EduDesk dan AI Tutor.
Menurut laporan pelancarannya, Learning Center menawarkan bahan pembelajaran untuk kanak-kanak berusia 2 hingga 16 tahun, manakala EduDesk menyediakan antara muka pembelajaran yang mengurangkan gangguan daripada aplikasi lain.
Ciri tersebut boleh membantu menjadikan tablet ini peranti pembelajaran keluarga. Walau bagaimanapun, jawapan yang dijana oleh AI Tutor tetap perlu disemak, terutama untuk pengiraan dan fakta akademik.
Sambungan 4G pula berguna jika pelajar perlu mengikuti kelas dalam talian ketika berada di luar kawasan Wi-Fi.
Patut pilih varian 4GB atau 8GB?
Varian 4GB + 128GB pada RM699 sesuai dipertimbangkan untuk kelas dalam talian, membaca bahan pembelajaran dan penggunaan aplikasi asas.
Varian 8GB + 256GB pada RM999 menyediakan lebih banyak ruang untuk aplikasi, dokumen dan multitasking. Namun, kedua-dua varian menggunakan cip Helio G80, jadi peningkatan RAM tidak bermaksud prestasi pemprosesan grafiknya berubah menjadi setaraf tablet gaming premium.
Kelebihan
- Ciri pembelajaran khusus untuk pelajar.
- Pilihan RAM 8GB dan storan 256GB.
- Sambungan 4G.
- Skrin 11 inci untuk kelas dalam talian.
- Kamera hadapan 8MP untuk panggilan video.
Kekurangan
- Cip Helio G80 lebih sesuai untuk tugasan asas dan permainan ringan.
- Varian 8GB + 256GB berada tepat pada had bajet RM1,000.
- Fungsi AI perlu digunakan sebagai bantuan pembelajaran, bukan sumber jawapan yang sentiasa tepat.
Sesuai untuk: Pelajar sekolah, keluarga dan pengguna yang mahukan tablet pembelajaran dengan sambungan 4G.
13. POCO Pad C1 — Tablet Bajet dengan Skrin 2K 120Hz
POCO Pad C1 ialah tablet yang dilancarkan di Malaysia pada Mei 2026. Ia menawarkan skrin 9.7 inci beresolusi 2048 × 1280 dengan kadar segar semula sehingga 120Hz.
Tablet ini menggunakan cip Snapdragon 6s 4G Gen 2, bateri 7,600mAh dan sistem operasi Xiaomi HyperOS 3. Ia turut mempunyai badan logam, dua pembesar suara serta bicu audio 3.5mm.
Harga runcit yang dilaporkan ketika pelancaran ialah RM599 untuk 4GB + 64GB dan RM799 untuk 6GB + 128GB. Harga promosi pelancaran yang lebih rendah telah tamat pada Jun 2026, jadi jangan gunakan harga promosi tersebut sebagai harga semasa tanpa pengesahan baharu.
Spesifikasi POCO Pad C1
| Spesifikasi | Butiran |
|---|---|
| Skrin | 9.7 inci, LCD |
| Resolusi | 2048 × 1280 |
| Kadar segar semula | Sehingga 120Hz |
| Cip pemproses | Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| RAM | 4GB atau 6GB |
| Storan | 64GB atau 128GB |
| Storan tambahan | microSD sehingga 2TB |
| Bateri | 7,600mAh |
| Pengecasan | 18W |
| Kamera belakang | 8MP |
| Kamera hadapan | 5MP |
| Audio | Dua pembesar suara, bicu 3.5mm |
| Sistem operasi ketika pelancaran | Xiaomi HyperOS 3 berasaskan Android 16 |
| Harga runcit pelancaran Malaysia | RM599–RM799 |
Spesifikasi ini berdasarkan halaman produk rasmi Xiaomi Malaysia dan laporan pelancaran tempatan.
Adakah POCO Pad C1 sesuai untuk gaming?
POCO Pad C1 mempunyai skrin 120Hz, tetapi kadar segar semula tinggi tidak menjamin setiap permainan berjalan pada 120fps.
Cip Snapdragon 6s 4G Gen 2 lebih sesuai untuk permainan ringan hingga sederhana dan penggunaan harian. Untuk permainan grafik tinggi, anda mungkin perlu menggunakan tetapan visual yang lebih rendah.
Kelebihan lain ialah saiz 9.7 inci yang lebih mudah dibawa berbanding tablet 11 atau 12 inci. Ia juga sesuai untuk membaca e-buku, melayari internet dan menonton video.
Kelebihan
- Skrin 2K dengan kadar segar semula 120Hz.
- Badan logam.
- Bateri 7,600mAh.
- Sokongan microSD sehingga 2TB.
- Bicu audio 3.5mm.
Kekurangan
- RAM 4GB dan storan 64GB pada varian asas agak terhad.
- Cip bukan untuk gaming berat.
- Pengecasan 18W.
- Tiada sambungan selular pada model yang dirujuk.
Sesuai untuk: Pembeli yang mahukan tablet kompak dengan skrin tajam dan lancar pada harga bawah RM800.
Perbandingan Tablet Bawah RM1000 Mengikut Kegunaan
| Kegunaan | Model yang boleh dipertimbangkan | Sebab |
|---|---|---|
| Belajar dan kelas dalam talian | REDMI Pad 2, OPPO Pad SE | Skrin 11 inci dan bateri besar |
| Tablet kecil untuk dibawa | Galaxy Tab A11, HONOR Pad X7 | Skrin 8.7 inci |
| Skrin lancar | REDMI Pad 2 9.7, HONOR Pad X9a | Paparan sehingga 120Hz |
| Internet tanpa hotspot | HONOR Pad X8b LTE, Galaxy Tab A11 LTE | Pilihan sambungan selular |
| Hiburan seisi keluarga | REDMI Pad 2, OPPO Pad SE | Skrin luas dan bateri besar |
| Bajet sekitar RM500 | Galaxy Tab A11 4GB, HONOR Pad X7, Lenovo Tab One | Harga permulaan lebih rendah |
Jadual ini memadankan ciri perkakasan dengan kegunaan biasa. Ia bukan keputusan ujian prestasi langsung antara semua model.
Cara Memilih Tablet Murah yang Berbaloi pada 2026
1. Pilih RAM dan storan yang mencukupi
Untuk penggunaan asas, RAM 4GB masih boleh digunakan. Namun, jika anda kerap bertukar antara aplikasi, konfigurasi 8GB RAM lebih sesuai dipertimbangkan apabila perbezaan harganya berpatutan.
Storan 64GB mungkin cepat penuh apabila anda memasang permainan, memuat turun video dan menyimpan bahan pembelajaran. Storan 128GB memberi lebih ruang untuk penggunaan harian.
Jangan keliru antara RAM fizikal dengan ciri “RAM expansion” atau RAM maya yang menggunakan sebahagian storan dalaman.
2. Jangan menilai tablet berdasarkan saiz skrin sahaja
Tablet 11 inci sesuai untuk membaca PDF dan menonton video, tetapi mungkin kurang selesa dipegang lama.
Tablet 8.7 inci lebih mudah dimasukkan ke dalam beg kecil. Jika anda kerap membaca sambil berdiri atau menggunakan pengangkutan awam, saiz kompak boleh menjadi kelebihan.
Perhatikan juga resolusi. Skrin 2K atau 2.5K boleh memaparkan teks yang lebih terperinci berbanding panel beresolusi lebih rendah pada saiz yang hampir sama.
3. Semak keperluan stylus sebelum membeli
Tidak semua tablet bawah RM1,000 menyokong stylus aktif dengan pengesanan tekanan dan penolakan tapak tangan.
Stylus kapasitif biasa boleh digunakan untuk sentuhan asas, tetapi pengalaman menulisnya tidak semestinya sama seperti menggunakan pen aktif.
Jika anda membeli tablet khusus untuk membuat nota tulisan tangan, semak model pen yang serasi, fungsi penolakan tapak tangan dan harga aksesori terlebih dahulu.
4. Pilih Wi-Fi atau LTE mengikut penggunaan
Tablet Wi-Fi mencukupi jika anda menggunakannya di rumah, sekolah atau pejabat yang mempunyai rangkaian internet.
Tablet LTE pula sesuai jika anda kerap bergerak dan mahu menggunakan SIM serta pelan data sendiri. Pastikan varian yang dibeli menyokong sambungan selular kerana sesetengah model mempunyai versi Wi-Fi dan LTE dengan nama hampir sama.
5. Utamakan waranti dan penjual yang dipercayai
Harga murah tidak semestinya berbaloi jika tablet mempunyai masalah waranti atau menggunakan set import dengan konfigurasi berbeza.
Sebelum membuat pembayaran, semak nama model penuh, RAM, storan, sambungan Wi-Fi atau LTE, kandungan kotak dan syarat waranti Malaysia.
FAQ: Tablet Bawah RM1000 Terbaik 2026
- 1. Apakah tablet bawah RM1000 terbaik 2026 untuk pelajar?
REDMI Pad 2, OPPO Pad SE dan Samsung Galaxy Tab A11 ialah antara pilihan yang boleh dipertimbangkan. Pilih berdasarkan saiz skrin, RAM, aplikasi pembelajaran dan sama ada anda memerlukan sambungan LTE. - 2. Adakah tablet bawah RM500 masih berbaloi?
Ya, untuk kegunaan asas seperti YouTube, membaca e-buku dan melayari internet. Namun, semak RAM, storan serta sokongan perisian sebelum membeli. - 3. Tablet mana sesuai untuk gaming bawah RM1000?
REDMI Pad 2 dan Galaxy Tab A11 mempunyai cip yang sesuai untuk pelbagai permainan ringan hingga sederhana. Prestasi permainan berat bergantung pada tetapan grafik dan pengoptimuman setiap judul. - 4. Berapa RAM yang sesuai untuk tablet bajet?
RAM 4GB mencukupi bagi penggunaan ringan. Jika anda banyak menggunakan beberapa aplikasi serentak, pertimbangkan varian 8GB RAM apabila masih dalam bajet. - 5. Adakah tablet bawah RM1000 boleh menggunakan Microsoft Word?
Banyak tablet Android boleh menjalankan aplikasi Microsoft 365 yang serasi. Namun, fungsi tertentu mungkin memerlukan langganan atau berbeza daripada versi komputer. - 6. Bolehkah tablet murah digunakan untuk kelas Google Meet?
Boleh, asalkan aplikasi serasi dan tablet mempunyai kamera, mikrofon serta sambungan internet yang stabil. Gunakan fon telinga jika anda belajar di kawasan bising. - 7. Adakah tablet LTE lebih baik daripada Wi-Fi?
LTE memudahkan penggunaan internet di luar kawasan Wi-Fi, tetapi memerlukan pelan data. Model Wi-Fi boleh mencukupi jika anda kebanyakannya menggunakan tablet di rumah. - 8. Tablet mana mempunyai bateri besar?
OPPO Pad SE mempunyai bateri 9,340mAh, manakala REDMI Pad 2 menggunakan bateri 9,000mAh. Tempoh penggunaan sebenar tetap bergantung pada aplikasi dan tetapan skrin. - 9. Bolehkah tablet bawah RM1000 menggantikan laptop?
Tablet boleh membantu tugasan ringan seperti membaca dokumen, e-mel dan kelas dalam talian. Untuk aplikasi desktop khusus atau kerja berbilang tetingkap yang kompleks, laptop mungkin masih diperlukan. - 10. Patutkah membeli tablet 2026 atau model tahun sebelumnya?
Bandingkan spesifikasi, harga, tempoh sokongan perisian dan waranti. Model lama masih boleh dipertimbangkan jika diskaunnya besar dan prestasinya mencukupi untuk kegunaan anda.
Kesimpulan
Untuk memilih tablet bawah RM1000 terbaik 2026, tentukan dahulu sama ada anda lebih mengutamakan skrin besar, saiz kompak, sambungan LTE atau prestasi harian.
REDMI Pad 2 menawarkan gabungan skrin 11 inci dan bateri besar untuk belajar serta hiburan. Samsung Galaxy Tab A11 pula sesuai dipertimbangkan jika anda mahukan tablet kompak dengan pilihan RAM 8GB dan sokongan perisian panjang. Jika anda memerlukan sambungan selular, semak varian LTE bagi Galaxy Tab A11, HONOR Pad X8b atau HONOR Pad X8a.
Bagi pembeli yang mahukan tablet berskrin besar untuk tontonan video, OPPO Pad SE dan HONOR Pad X9a turut mempunyai ciri yang relevan.
Tip pembelian: Bandingkan harga mengikut konfigurasi sebenar. Tablet 4GB + 64GB dan 8GB + 128GB mungkin kelihatan sama dalam gambar produk, tetapi pengalaman penggunaan dan nilainya berbeza.


