Smartphone Terbaik Bawah RM1500 2026: Pilihan Berbaloi di Malaysia
Kalau bajet anda sekitar RM1,500, pilihan smartphone di Malaysia pada 2026 memang semakin menarik. Dalam julat harga ini, pengguna sudah boleh mendapatkan telefon 5G dengan skrin AMOLED 120Hz, kamera OIS, bateri besar, pengecasan pantas dan chipset yang cukup berkuasa untuk gaming.
Antara model yang sedang berada dalam perhatian ialah Redmi Note 15 Pro 5G, POCO X8 Pro, iQOO Z11x, Infinix NOTE 60 Pro, HONOR 600 Lite dan beberapa model Samsung Galaxy A-series. Senarai telefon bawah RM1,500 yang diterbitkan pada Julai 2026 turut mengetengahkan Redmi Note 15 Pro 5G, iQOO Z11x, Infinix NOTE 60 Pro, HONOR 600 Lite dan POCO X8 Pro.
Tetapi “smartphone terbaik bawah RM1500” tidak semestinya bermaksud satu model yang paling sesuai untuk semua orang.
Pengguna yang bermain game mungkin lebih mengutamakan chipset dan sistem penyejukan. Pengguna yang suka mengambil gambar pula mungkin lebih mementingkan OIS dan sensor kamera. Untuk penggunaan harian pula, skrin, bateri, software dan tempoh kemas kini mungkin lebih penting.
Jadi, artikel ini membandingkan beberapa pilihan utama supaya lebih mudah untuk anda menentukan telefon bawah RM1500 yang sesuai dengan keperluan dan bajet.
Apa yang boleh dapat dengan smartphone bawah RM1500 pada 2026?
Berbanding telefon bawah RM1000, kenaikan bajet kepada RM1,500 memberikan lebih banyak pilihan dari segi hardware.
Antara ciri yang semakin mudah ditemui ialah:
- 5G.
- AMOLED dengan refresh rate 120Hz atau lebih.
- Resolusi 1.5K pada sesetengah model.
- Kamera utama 50MP hingga 200MP.
- OIS untuk kamera utama.
- Bateri 6,000mAh ke atas.
- Pengecasan pantas 45W hingga 100W.
- 256GB atau 512GB storan.
- Cip Snapdragon atau MediaTek kelas pertengahan yang lebih berkuasa.
- IP rating untuk perlindungan air dan habuk.
- NFC dan Wi-Fi generasi lebih baharu.
Pada masa yang sama, pembeli perlu berhati-hati kerana tidak semua telefon dalam julat RM1,000–RM1,500 menawarkan pakej yang sama.
Ada model yang menumpukan gaming, ada yang fokus kamera dan ada yang lebih mengutamakan bateri atau pengalaman software.
Redmi Note 15 Pro 5G
Redmi Note 15 Pro 5G merupakan antara model yang menarik dalam kategori ini, khususnya untuk pengguna yang mahu gabungan kamera, paparan, bateri dan ketahanan.
Xiaomi melengkapkannya dengan MediaTek Dimensity 7400-Ultra, skrin 6.83-inci CrystalRes AMOLED 1.5K dengan refresh rate sehingga 120Hz dan pilihan storan 8GB+256GB atau 8GB+512GB.
Kamera utama menggunakan sensor 200MP dengan OIS, disertakan kamera ultra-wide 8MP. Kamera hadapan pula 20MP.
Baterinya mempunyai kapasiti 6,580mAh dengan pengecasan 45W. Telefon ini juga mempunyai IP66, IP68, IP69 dan IP69K berdasarkan keadaan ujian makmal yang dinyatakan Xiaomi.
| Spesifikasi | Redmi Note 15 Pro 5G |
|---|---|
| Cip | MediaTek Dimensity 7400-Ultra |
| Skrin | 6.83″ AMOLED 1.5K |
| Refresh rate | 120Hz |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Kamera utama | 200MP OIS |
| Ultra-wide | 8MP |
| Selfie | 20MP |
| Bateri | 6,580mAh |
| Charging | 45W |
| 5G | Ya |
| NFC | Ya |
| Rating | IP66/IP68/IP69/IP69K |
Skrin juga merupakan salah satu tarikan utama. Xiaomi menyatakan panel tersebut mempunyai kecerahan puncak sehingga 3,200 nits, sokongan HDR10+ dan Dolby Vision.
Untuk pengguna yang mahukan telefon seimbang dengan fokus kuat pada kamera dan paparan, Redmi Note 15 Pro 5G mempunyai spesifikasi yang agak lengkap.
Kelebihan Redmi Note 15 Pro 5G
- Kamera utama 200MP dengan OIS.
- AMOLED 1.5K 120Hz.
- Pilihan storan sehingga 512GB.
- Bateri 6,580mAh.
- IP rating yang sangat tinggi berdasarkan keadaan ujian pengeluar.
- Sokongan 5G dan NFC.
Kekurangan
- 45W charging lebih perlahan berbanding sesetengah pesaing yang menawarkan 90W atau 100W.
- Saiz 6.83-inci agak besar untuk pengguna yang mahukan telefon kompak.
POCO X8 Pro
Kalau fokus utama anda ialah prestasi dan gaming, POCO X8 Pro merupakan antara model yang perlu diberi perhatian.
POCO menggunakan cip Dimensity 8500-Ultra 4nm dengan CPU sehingga 3.4GHz, GPU Mali-G720, LPDDR5X dan UFS 4.1.
Untuk gaming, telefon ini turut dilengkapi sistem penyejukan 3D dual-layer IceLoop dengan kawasan penyejukan 5,300mm² menurut POCO.
Paparan menggunakan panel AMOLED 1.5K 120Hz dengan kecerahan puncak sehingga 3,500 nits.
Baterinya pula 6,500mAh dengan sokongan 100W HyperCharge.
POCO menyatakan pengecasan daripada 1% hingga 100% boleh mengambil kira-kira 48 minit menggunakan pengecas 100W dalam keadaan ujian mereka.
| Spesifikasi | POCO X8 Pro |
|---|---|
| Cip | Dimensity 8500-Ultra |
| Skrin | 6.59″ AMOLED 1.5K |
| Refresh rate | 120Hz |
| Bateri | 6,500mAh |
| Charging | 100W |
| Kamera utama | 50MP Sony IMX882 OIS |
| Ultra-wide | 8MP |
| 5G | Ya |
| Protection | IP68 |
| RAM/Storage | Bergantung varian |
Kamera utama menggunakan sensor Sony IMX882 50MP dengan OIS. Jadi walaupun POCO lebih terkenal dengan prestasi, kamera utamanya masih mempunyai ciri penting untuk penggunaan harian.
Siapa sesuai pilih POCO X8 Pro?
POCO X8 Pro lebih sesuai untuk pengguna yang:
- Banyak bermain game.
- Mahukan chipset berkuasa.
- Memerlukan pengecasan sangat pantas.
- Mahukan bateri besar.
- Mementingkan skrin AMOLED 1.5K.
- Mahukan storan laju UFS 4.1.
Jika kamera adalah keutamaan nombor satu, anda mungkin mahu membandingkannya dengan Redmi Note 15 Pro 5G terlebih dahulu.
iQOO Z11x
iQOO Z11x merupakan satu lagi pilihan menarik untuk pengguna yang mementingkan prestasi dan bateri.
Telefon ini menggunakan MediaTek Dimensity 7400-Turbo 5G dan bateri 7,200mAh dengan 44W FlashCharge. iQOO turut menyatakan sokongan IP68 dan IP69+ serta paparan FHD+ 120Hz.
Kapasiti 7,200mAh merupakan antara ciri utama telefon ini.
iQOO menyatakan bateri tersebut boleh memberikan sehingga 40 jam video playback dalam ujian makmal mereka, walaupun penggunaan sebenar semestinya bergantung kepada tetapan dan corak penggunaan.
Dari segi kamera, terdapat kamera utama Sony 50MP, kamera bokeh 2MP dan kamera selfie 32MP. Telefon ini juga menyokong rakaman 4K 30fps pada kamera depan dan belakang.
iQOO Z11x 5G
Kelebihan iQOO Z11x
- Bateri 7,200mAh.
- Dimensity 7400-Turbo 5G.
- Skrin 120Hz.
- IP68 dan IP69+.
- Kamera selfie 32MP.
- Rakaman 4K pada kamera depan dan belakang.
- 256GB storan dengan UFS 3.1 pada konfigurasi yang dinyatakan iQOO.
Untuk pengguna yang selalu berada di luar rumah atau mahukan telefon yang tidak perlu kerap dicas, kapasiti bateri menjadi salah satu sebab utama untuk mempertimbangkan Z11x.
Infinix NOTE 60 Pro
Infinix NOTE 60 Pro mengambil pendekatan yang agak agresif dari segi spesifikasi.
Model 8GB+256GB disenaraikan pada RM1,499 , manakala spesifikasinya termasuk Snapdragon 7s Gen 4, skrin 6.78-inci 1.5K 144Hz, bateri 6,500mAh dan 90W charging.
Infinix NOTE 60 Pro 5G
Laman rasmi Infinix turut mengesahkan kombinasi Snapdragon 7s Gen 4 5G, 144Hz 1.5K display, 6,500mAh dan 90W charging.
| Spesifikasi | Infinix NOTE 60 Pro |
|---|---|
| Cip | Snapdragon 7s Gen 4 |
| Skrin | 6.78″ 1.5K |
| Refresh rate | 144Hz |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Kamera | 50MP + 8MP |
| Bateri | 6,500mAh |
| Charging | 90W |
| 5G | Ya |
| IP rating | IP64 |
Salah satu kelebihan Infinix ialah kombinasi 144Hz + 1.5K + 90W dalam satu telefon.
Jika anda mahukan pengalaman scrolling yang sangat lancar dan pengecasan pantas tanpa pergi terlalu hampir kepada harga flagship, spesifikasi ini memang menarik.
HONOR 600 Lite
HONOR 600 Lite juga berada dalam kategori harga ini. Untuk September 2026, laman rasmi HONOR Malaysia menyenaraikan harga khas RM1,499 untuk 8GB+256GB dan RM1,599 untuk 12GB+256GB.
Ini menjadikannya relevan untuk pengguna yang menetapkan had RM1,500 dan mahu telefon HONOR dengan RAM serta storan yang agak besar.
HONOR 600 Lite
Perlu diingat bahawa harga promosi mempunyai tempoh tertentu. Dalam kempen September 2026 yang disemak, harga khas RM1,499 untuk varian 8GB+256GB dinyatakan sah sehingga 30 September 2026.
Jadi, pembeli perlu menyemak harga semasa sebelum membuat keputusan.
Bagaimana pula dengan Samsung Galaxy A36 5G?
Samsung A36 5G merupakan alternatif penting jika anda lebih mengutamakan pengalaman software dan ekosistem Samsung.
Model 6GB+128GB mempunyai skrin 6.7-inci Super AMOLED FHD+ 120Hz, kamera utama 50MP dengan OIS dan bateri 5,000mAh. Ia juga menyokong 5G, Wi-Fi 6 dan Bluetooth 5.4.
Samsung menyenaraikan tempoh security update sehingga 31 Mac 2031 untuk model tersebut.
| Spesifikasi | Galaxy A36 5G |
|---|---|
| Skrin | 6.7″ Super AMOLED |
| Resolusi | FHD+ |
| Refresh rate | 120Hz |
| Kamera utama | 50MP OIS |
| Ultra-wide | 8MP |
| Macro | 5MP |
| Selfie | 12MP |
| Bateri | 5,000mAh |
| 5G | Ya |
| Storage | 128GB untuk varian ini |
| Security update | Sehingga 31 Mac 2031 |
Galaxy A36 5G tidak mengejar nombor bateri atau charging seperti POCO dan iQOO. Sebaliknya, ia memberikan pakej yang lebih konservatif dengan One UI, Super AMOLED, kamera OIS dan sokongan software yang panjang.
Perbandingan smartphone terbaik bawah RM1500
| Model | Fokus utama | Skrin | Chipset | Bateri | Charging |
|---|---|---|---|---|---|
| Redmi Note 15 Pro 5G | Kamera & display | 6.83″ 1.5K AMOLED 120Hz | Dimensity 7400-Ultra | 6,580mAh | 45W |
| POCO X8 Pro | Gaming | 6.59″ 1.5K AMOLED 120Hz | Dimensity 8500-Ultra | 6,500mAh | 100W |
| iQOO Z11x | Bateri & prestasi | FHD+ 120Hz | Dimensity 7400-Turbo | 7,200mAh | 44W |
| Infinix NOTE 60 Pro | Display & charging | 6.78″ 1.5K 144Hz | Snapdragon 7s Gen 4 | 6,500mAh | 90W |
| HONOR 600 Lite | RAM & storage | — | — | — | — |
| Galaxy A36 5G | Software & Samsung ecosystem | 6.7″ Super AMOLED 120Hz | Octa-core 2.4GHz | 5,000mAh | — |
Spesifikasi model di atas dirujuk daripada halaman rasmi pengeluar dan sumber harga Malaysia yang tersedia semasa semakan.
Smartphone bawah RM1500 untuk gaming
Jika gaming adalah keutamaan, perkara paling penting ialah chipset, GPU, cooling system, RAM/storage dan kestabilan prestasi.
POCO X8 Pro mempunyai Dimensity 8500-Ultra, UFS 4.1 dan sistem penyejukan IceLoop 5,300mm². POCO juga menyediakan ciri gaming seperti WildBoost Optimization dan sehingga 90FPS Smart Frame Rate untuk game yang disokong.
iQOO Z11x pula menggunakan Dimensity 7400-Turbo dan mempunyai Ultra Game Mode. iQOO menyatakan ia boleh memberikan pengalaman sehingga 60FPS dalam senario gaming tertentu, tetapi prestasi sebenar bergantung pada game, tetapan grafik dan keadaan telefon.
Infinix NOTE 60 Pro juga menarik untuk gaming kerana menggunakan Snapdragon 7s Gen 4 dan paparan 144Hz.
Smartphone bawah RM1500 dengan kamera terbaik
Untuk kamera, jangan melihat megapiksel sahaja.
Redmi Note 15 Pro 5G mempunyai kamera utama 200MP dengan OIS dan sensor 1/1.4-inci menurut Xiaomi. Ia juga mampu merakam video 4K 30fps menggunakan kamera belakang.
POCO X8 Pro menggunakan kamera utama 50MP Sony IMX882 dengan OIS.
Samsung Galaxy A36 5G pula menggunakan kamera utama 50MP dengan OIS dan mampu merakam video 4K 30fps.
Jadi, pilihan kamera bergantung kepada jenis gambar yang anda ambil. Jika anda suka mengambil gambar resolusi tinggi dan mahukan sensor utama yang besar, Redmi mempunyai spesifikasi kamera yang lebih agresif. Jika anda lebih mementingkan pengalaman keseluruhan dan software kamera yang konsisten, Galaxy A36 5G turut wajar dipertimbangkan.
Smartphone bawah RM1500 dengan bateri terbaik
Untuk kapasiti bateri, iQOO Z11x menonjol dengan 7,200mAh, diikuti Redmi Note 15 Pro 5G pada 6,580mAh dan POCO X8 Pro serta Infinix NOTE 60 Pro pada 6,500mAh.
Namun, kapasiti bukan satu-satunya perkara penting.
POCO X8 Pro mempunyai kelebihan dari segi kelajuan pengecasan dengan 100W, manakala Infinix NOTE 60 Pro menawarkan 90W.
Ini bermaksud pengguna perlu menentukan sama ada mereka lebih mementingkan ketahanan bateri atau kelajuan mengecas.
Apa perlu periksa sebelum beli smartphone bawah RM1500?
1. Jangan beli berdasarkan RAM sahaja
RAM 12GB nampak menarik, tetapi chipset, jenis storage dan optimasi software turut memberi kesan kepada pengalaman penggunaan.
2. Semak storan
Jika anda banyak menyimpan video, gambar dan game, 256GB lebih selesa berbanding 128GB.
3. Perhatikan jenis panel skrin
AMOLED biasanya memberikan kontras yang lebih tinggi berbanding LCD. Refresh rate 120Hz atau 144Hz pula menjadikan scrolling lebih lancar.
4. Semak polisi kemas kini
Telefon mungkin mempunyai hardware hebat tetapi pengalaman jangka panjang juga dipengaruhi oleh berapa lama pengeluar menyediakan kemas kini.
Galaxy A36 5G, misalnya, mempunyai security update sehingga 31 Mac 2031 menurut Samsung.
5. Jangan lupa IP rating
Jika anda selalu berada di luar, IP rating boleh menjadi ciri yang berguna.
POCO X8 Pro mempunyai IP68, Redmi Note 15 Pro 5G menyenaraikan IP66/IP68/IP69/IP69K, manakala iQOO Z11x menyokong IP68 dan IP69+.
Kelebihan & Kekurangan Smartphone Bawah RM1500
Kelebihan:
- Banyak pilihan 5G.
- AMOLED 120Hz semakin biasa.
- Prestasi gaming jauh lebih baik berbanding telefon entry-level.
- Bateri 6,000mAh ke atas mudah ditemui.
- Pengecasan 90W dan 100W sudah tersedia pada sesetengah model.
- Kamera dengan OIS boleh didapati dalam julat harga ini.
- Storan 256GB dan 512GB tersedia pada model tertentu.
Kekurangan:
- Tidak semua model mempunyai kamera telefoto.
- Ada telefon yang mengorbankan kamera untuk prestasi.
- Sesetengah model menggunakan LCD walaupun harganya menghampiri RM1,500.
- Harga promosi boleh berubah.
- Pengalaman software dan tempoh sokongan berbeza mengikut jenama.
Jadi, smartphone terbaik bawah RM1500 patut pilih yang mana?
Pemilihan bergantung kepada keutamaan anda.
Jika anda mahukan kamera 200MP, AMOLED 1.5K dan bateri besar, Redmi Note 15 Pro 5G menawarkan kombinasi hardware yang lengkap.
Jika fokus anda ialah gaming dan prestasi, POCO X8 Pro menawarkan Dimensity 8500-Ultra, UFS 4.1, sistem penyejukan besar, AMOLED 1.5K dan 100W charging.
Jika keutamaan anda ialah bateri paling besar, iQOO Z11x membawa kapasiti 7,200mAh bersama Dimensity 7400-Turbo.
Jika anda mahukan 144Hz, Snapdragon 7s Gen 4 dan 90W charging, Infinix NOTE 60 Pro menawarkan gabungan tersebut pada harga sekitar RM1,199 untuk varian 8GB+256GB yang disenaraikan semasa semakan.
Jika anda mahukan Samsung dan sokongan software jangka panjang, Galaxy A36 5G mempunyai Super AMOLED 120Hz, kamera 50MP OIS dan security update sehingga 2031.
Manakala HONOR 600 Lite sesuai dimasukkan dalam senarai semakan jika anda menemui harga promosi sekitar RM1,499 untuk varian 8GB+256GB, seperti yang disenaraikan HONOR Malaysia untuk promosi September 2026.
Secara keseluruhan, bajet RM1,500 pada 2026 memberikan banyak pilihan yang tidak lagi terasa seperti telefon bajet biasa. Bezanya sekarang ialah anda perlu menentukan apa yang paling penting untuk penggunaan sendiri — gaming, kamera, bateri, skrin, software atau ketahanan.
FAQ Smartphone Terbaik Bawah RM1500
Apa smartphone terbaik bawah RM1500 pada 2026?
Antara model yang patut dibandingkan ialah Redmi Note 15 Pro 5G, POCO X8 Pro, iQOO Z11x, Infinix NOTE 60 Pro, HONOR 600 Lite dan Samsung Galaxy A36 5G. Setiap model mempunyai fokus hardware yang berbeza.
Berapa harga smartphone terbaik bawah RM1500 di Malaysia?
Bajet ini merangkumi telefon sekitar RM1,000 hingga RM1,500. Harga sebenar bergantung kepada model, RAM, storan, promosi dan saluran jualan.
Smartphone bawah RM1500 mana sesuai untuk gaming?
POCO X8 Pro mempunyai Dimensity 8500-Ultra, UFS 4.1 dan sistem penyejukan IceLoop, manakala iQOO Z11x menggunakan Dimensity 7400-Turbo.
Smartphone bawah RM1500 mana ada kamera 200MP?
Redmi Note 15 Pro 5G mempunyai kamera utama 200MP dengan OIS.
Telefon bawah RM1500 mana mempunyai bateri paling besar?
Antara model yang dibandingkan, iQOO Z11x mempunyai kapasiti bateri 7,200mAh.
Adakah POCO X8 Pro sesuai untuk gaming?
Spesifikasinya memang berorientasikan prestasi, dengan Dimensity 8500-Ultra, UFS 4.1, 120Hz AMOLED dan sistem penyejukan 3D dual-layer IceLoop.
Adakah Samsung Galaxy A36 5G masih relevan pada 2026?
Ya, terutama untuk pengguna yang mementingkan Super AMOLED 120Hz, kamera OIS, ekosistem Samsung dan sokongan keselamatan jangka panjang. Samsung menyenaraikan security update sehingga Mac 2031.
Adakah 120Hz lebih baik daripada 60Hz untuk smartphone?
120Hz memberikan kemas kini paparan yang lebih tinggi dan biasanya menjadikan scrolling serta animasi terasa lebih lancar. Namun, penggunaan kuasa boleh berbeza bergantung kepada panel dan sistem pengurusan refresh rate.
Adakah 256GB cukup untuk smartphone 2026?
Untuk kebanyakan pengguna, 256GB memberikan ruang yang selesa untuk aplikasi, gambar, video dan beberapa game. Pengguna yang menyimpan banyak video 4K mungkin memerlukan 512GB.
Apa perkara paling penting sebelum membeli telefon bawah RM1500?
Bandingkan chipset, skrin, kamera, bateri, charging, storage, IP rating dan polisi kemas kini. Harga promosi juga perlu disemak kerana harga telefon boleh berubah mengikut tempoh jualan.