Gaming Smartphone Terbaik 2026 di Malaysia – 9 Pilihan Mengikut Bajet

Gaming Smartphone Terbaik 2026 di Malaysia: 9 Pilihan untuk Mobile Legends, PUBG & Genshin Impact

Memilih gaming smartphone bukan sekadar mencari telefon dengan RAM paling besar atau skrin paling laju. Untuk permainan seperti Mobile Legends, PUBG Mobile dan Genshin Impact, anda juga perlu mempertimbangkan prestasi cip, pengurusan suhu, ketahanan bateri dan keselesaan memegang telefon dalam sesi yang panjang.

Telefon dengan skrin 144Hz, misalnya, tidak semestinya menjalankan setiap permainan pada 144fps. Begitu juga, bateri 9,000mAh tidak menjamin tempoh permainan tertentu kerana penggunaan kuasa bergantung pada tetapan grafik, kecerahan skrin dan suhu peranti.

Nota harga: Semua harga dalam artikel ini ialah harga rasmi atau harga promosi rujukan yang dapat dikenal pasti setakat September 2026. Harga akhir bergantung pada varian, stok dan penjual.

Senarai Gaming Smartphone Terbaik 2026 di Malaysia

ModelHarga rujukan MalaysiaCip pemprosesSkrinBateri
iQOO Z11x 5GRM999 ketika promosi, 8GB + 128GBDimensity 7400-Turbo6.76 inci LCD, 120Hz7,200mAh
iQOO Z11 5GRM1,459 ketika promosi, 8GB + 256GBSnapdragon 7s Gen 4AMOLED 1.5K, 144Hz9,020mAh
POCO X8 ProRM1899-RM2299Dimensity 8500-UltraAMOLED 1.5K, 120Hz6,500mAh
POCO X8 Pro MaxRM2499-RM2699Dimensity 9500sAMOLED 1.5K, 120Hz8,500mAh
REDMAGIC 11S ProRM3,799–RM4,499, harga pelancaranSnapdragon 8 Elite Gen 5 Leading VersionAMOLED 6.85 inci, 144Hz7,500mAh
iQOO 15RRM2649Snapdragon 8 Gen 5AMOLED 1.5K, 144Hz7,600mAh
Infinix GT 50 ProHarga rujukan asal bermula RM2299Dimensity 8400-Ultimate144Hz6500mAh
POCO F9 UltraRM3,599–RM4,799, harga rasmi mengikut varianSnapdragon 8 Elite Gen 5AMOLED 6.9 inci, 185Hz8,050mAh
Samsung Galaxy S26 UltraHarga rasmi bermula RM5099Snapdragon 8 Elite Gen 5 for GalaxyAMOLED, sehingga 120HzSemak spesifikasi varian Malaysia

Spesifikasi iQOO, POCO, REDMAGIC dan Samsung dirujuk daripada halaman pengeluar masing-masing. Harga iQOO ialah harga promosi yang dipaparkan oleh kedai rasmi vivo Malaysia; harga REDMAGIC dan POCO F9 Ultra pula merujuk kepada harga pelancaran atau harga runcit rasmi yang diumumkan. Bagi Infinix GT 50 Pro, harga asal RM2299 ditemui dalam penyenaraian pasaran, tetapi harga jualan semasa serta spesifikasi varian Malaysia perlu disahkan sebelum pembelian.

Penting: Jadual ini ialah perbandingan spesifikasi, bukan keputusan ujian FPS secara langsung. Prestasi sebenar perlu dinilai menggunakan permainan, tetapan grafik dan tempoh ujian yang sama.

1. iQOO Z11x 5G — Telefon Gaming dengan Bateri 7,200mAh

iQOO Z11x 5G menggunakan cip MediaTek Dimensity 7400-Turbo, RAM fizikal 8GB dan bateri 7,200mAh. Skrinnya berukuran 6.76 inci dengan resolusi 2344 × 1080 piksel serta kadar segar semula sehingga 120Hz.

Model ini juga menyokong pengecasan 44W. Kedai rasmi vivo Malaysia memaparkan harga promosi RM999 untuk varian 8GB + 128GB, tetapi harga tersebut boleh berubah.

Spesifikasi iQOO Z11x 5G

SpesifikasiButiran
CipMediaTek Dimensity 7400-Turbo
Skrin6.76 inci LCD, 120Hz
Resolusi2344 × 1080
RAM fizikal8GB
Storan128GB atau 256GB
Bateri7,200mAh
Pengecasan44W
Kamera utama50MP + 2MP
Kamera selfie32MP
Sambungan5G
Harga promosi rujukanRM999, 8GB + 128GB

Prestasi gaming dan bateri

Cip Dimensity 7400-Turbo menjadikan iQOO Z11x 5G relevan untuk dibandingkan bagi permainan popular. Namun, kadar bingkai sebenar bergantung pada sokongan permainan, tetapan grafik dan keadaan suhu.

Bateri 7,200mAh memberikan kapasiti yang besar untuk telefon pada julat harga ini. Ia sesuai dipertimbangkan jika anda kerap bermain ketika perjalanan atau menggunakan telefon untuk kelas, kerja dan hiburan dalam hari yang sama.

10

iQOO Z11x Price in Malaysia Best Values

Online Exclusive iQOO Z11x 5G 16*(8+8) 7200mAh 120Hz FHD+ Eyecare IP69+ MediaTek7400-Turbo Monster Mode NFC Z11
Disclaimer: Link to Official Store

Kekurangannya, varian 128GB mungkin cepat dipenuhi jika anda memasang beberapa permainan bersaiz besar. Pengguna yang banyak menyimpan permainan patut membandingkan harga varian 256GB.

Kelebihan

  • Bateri besar 7,200mAh.
  • Cip Dimensity 7400-Turbo.
  • RAM fizikal 8GB.
  • Skrin 120Hz.
  • Harga promosi varian asas sekitar RM1,000.

Kekurangan

  • Skrin LCD, bukan AMOLED.
  • Varian 256GB lebih mahal.
  • Prestasi permainan berat perlu dinilai mengikut tetapan sebenar.

Sesuai untuk: Pengguna yang mengutamakan bateri besar dan mahukan telefon untuk gaming serta penggunaan harian.

2. iQOO Z11 5G — Skrin AMOLED 144Hz dan Bateri 9,020mAh

iQOO Z11 5G menawarkan skrin AMOLED 1.5K 144Hz, cip Snapdragon 7s Gen 4 dan bateri berkapasiti 9,020mAh. Ia turut menyokong pengecasan 90W serta sistem penyejukan Icecore yang diiklankan mempunyai keluasan 7,000mm².

10

iQOO Z11 Price in Malaysia Best Values

Online Exclusive iQOO Z11 5G 16*(8+8)+256GB 9020mAh 90W 7k mm² Icecore Cooling 144Hz 1.5K AMOLED Esports NFC IP68 IP69+
Disclaimer: Link to Official Store

Kedai rasmi vivo Malaysia menyenaraikan varian 8GB + 256GB pada harga promosi RM1,459 ketika semakan.

Spesifikasi iQOO Z11 5G

SpesifikasiButiran
CipSnapdragon 7s Gen 4
SkrinAMOLED 1.5K
Kadar segar semulaSehingga 144Hz
RAM8GB atau 12GB, mengikut varian
Storan256GB bagi varian yang dirujuk
Bateri9,020mAh
Pengecasan90W
Sistem penyejukanIcecore, keluasan diiklankan 7,000mm²
Harga promosi rujukanRM1,459, 8GB + 256GB

Mengapa iQOO Z11 5G menarik untuk sesi permainan panjang?

Bateri 9,020mAh ialah ciri utamanya. Kapasiti besar memberi lebih banyak tenaga untuk penggunaan intensif, tetapi tempoh gaming sebenar tetap bergantung pada permainan dan tetapan.

Skrin AMOLED 144Hz pula sesuai untuk pengguna yang mengutamakan paparan lancar. Walau bagaimanapun, permainan perlu menyokong kadar bingkai tinggi untuk memanfaatkan sepenuhnya kadar segar semula tersebut.

Sebelum membeli, periksa berat dan saiz fizikal telefon. Kapasiti bateri besar tidak semestinya sesuai untuk semua pengguna, terutamanya mereka yang lebih gemar telefon ringan.

Kelebihan

  • Bateri 9,020mAh.
  • Skrin AMOLED 1.5K 144Hz.
  • Pengecasan 90W.
  • Storan 256GB pada varian yang dirujuk.
  • Sistem penyejukan khusus.

Kekurangan

  • Harga lebih tinggi daripada iQOO Z11x.
  • Skrin 144Hz tidak menjamin 144fps dalam semua permainan.
  • Saiz dan berat perlu diperiksa sebelum membeli.

Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan kapasiti bateri besar dan skrin lancar untuk gaming serta multimedia.

3. POCO X8 Pro — Cip Dimensity 8500-Ultra dan Skrin AMOLED 1.5K

POCO X8 Pro menggunakan cip MediaTek Dimensity 8500-Ultra dengan GPU Mali-G720 MC8. Telefon ini turut menawarkan skrin AMOLED 6.59 inci beresolusi 1.5K, kadar segar semula 120Hz, bateri 6,500mAh dan pengecasan 100W.

Konfigurasi memori yang disenaraikan oleh Xiaomi termasuk 8GB + 256GB, 8GB + 512GB dan 12GB + 512GB, menggunakan RAM LPDDR5X serta storan UFS 4.1.

Spesifikasi POCO X8 Pro

SpesifikasiButiran
CipMediaTek Dimensity 8500-Ultra
GPUMali-G720 MC8
SkrinAMOLED 6.59 inci, 1.5K
Kadar segar semulaSehingga 120Hz
RAM8GB atau 12GB
Storan256GB atau 512GB
Jenis memoriLPDDR5X, UFS 4.1
Bateri6,500mAh
Pengecasan100W
Berat rujukanSekitar 201.5g

Prestasi harian dan gaming

POCO X8 Pro menawarkan gabungan cip, memori dan storan yang relevan untuk pengguna yang banyak memasang permainan. Storan 256GB memberikan lebih banyak ruang berbanding telefon asas 128GB, manakala pilihan 512GB sesuai dipertimbangkan untuk rakaman permainan dan koleksi aplikasi yang besar.

Skrin 6.59 inci juga lebih kecil berbanding beberapa model hampir tujuh inci dalam senarai ini. Pengguna yang mementingkan keselesaan genggaman mungkin mahu membandingkan dimensi fizikalnya dengan POCO X8 Pro Max.

Kelebihan

  • Cip Dimensity 8500-Ultra.
  • RAM LPDDR5X dan storan UFS 4.1.
  • Skrin AMOLED 1.5K 120Hz.
  • Bateri 6,500mAh.
  • Pengecasan 100W.

Kekurangan

  • Harga sebenar perlu disemak mengikut varian Malaysia.
  • Pengecasan maksimum mungkin memerlukan pengecas yang serasi.
  • Prestasi berterusan masih bergantung pada pengurusan suhu.

Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan telefon berorientasikan prestasi dengan skrin yang tidak terlalu besar.

4. POCO X8 Pro Max — Dimensity 9500s dan Bateri 8,500mAh

POCO X8 Pro Max menggunakan cip Dimensity 9500s, skrin AMOLED 6.83 inci beresolusi 2772 × 1280 piksel dan bateri 8,500mAh.

Menurut spesifikasi rasmi Xiaomi Malaysia, model ini ditawarkan dengan konfigurasi 12GB + 256GB atau 12GB + 512GB, menggunakan RAM LPDDR5X serta storan UFS 4.1. Ia turut menyokong pengecasan 100W dan pengecasan berbalik berwayar sehingga 27W.

Spesifikasi POCO X8 Pro Max

SpesifikasiButiran
CipMediaTek Dimensity 9500s
GPUImmortalis-G925 MC11
SkrinAMOLED 6.83 inci, 1.5K
Kadar segar semulaSehingga 120Hz
RAM12GB
Storan256GB atau 512GB
Jenis memoriLPDDR5X, UFS 4.1
Bateri8,500mAh
Pengecasan100W
Pengecasan berbalikSehingga 27W berwayar
Berat rujukan218g

POCO X8 Pro atau POCO X8 Pro Max?

Perbezaan yang dapat dilihat pada spesifikasi rasmi ialah cip, saiz skrin, kapasiti bateri dan konfigurasi RAM.

POCO X8 Pro menggunakan Dimensity 8500-Ultra dengan skrin 6.59 inci serta bateri 6,500mAh. POCO X8 Pro Max pula menggunakan Dimensity 9500s, skrin 6.83 inci dan bateri 8,500mAh.

Jika anda mahukan telefon yang lebih mudah dipegang, bandingkan dimensi kedua-duanya. Jika anda mengutamakan kapasiti bateri dan skrin lebih besar, spesifikasi model Max memberikan pilihan yang berbeza.

Namun, jangan membuat kesimpulan tentang perbezaan FPS tanpa ujian pada permainan yang sama.

Kelebihan

  • Cip Dimensity 9500s.
  • RAM fizikal 12GB.
  • Bateri 8,500mAh.
  • Skrin AMOLED 1.5K.
  • Pengecasan 100W.

Kekurangan

  • Lebih besar dan berat berbanding POCO X8 Pro.
  • Harga sebenar bergantung pada konfigurasi.
  • Bateri besar tidak menjamin prestasi grafik lebih tinggi.

Sesuai untuk: Pengguna yang mengutamakan skrin besar, kapasiti bateri dan storan sehingga 512GB.

5. REDMAGIC 11S Pro — Telefon Gaming Khusus dengan Kipas Penyejuk

REDMAGIC 11S Pro ialah model yang menekankan ciri gaming khusus. Ia menggunakan Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Version, sistem penyejukan AquaCore yang dipertingkatkan, kipas turbo serta butang bahu untuk kawalan permainan.

Telefon ini turut menawarkan skrin AMOLED 6.85 inci 144Hz, bateri 7,500mAh dan pengecasan berwayar serta tanpa wayar 80W.

10

REDMAGIC 11S Pro Price in Malaysia Best Values

REDMAGIC 11S Pro | Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Ver. | AquaCore Cooled | 3000Hz Touch | 144Hz AMOLED | 1800nits
Disclaimer: Link to Official Store

Harga pelancaran Malaysia diumumkan pada RM3,799 untuk 12GB + 256GB dan RM4,799 untuk 16GB + 512GB. Halaman kedai rasmi REDMAGIC Malaysia turut menyenaraikan varian 16GB + 512GB pada RM4,759 ketika semakan.

Spesifikasi REDMAGIC 11S Pro

SpesifikasiButiran
CipSnapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Version
SkrinAMOLED 6.85 inci
Resolusi2688 × 1216
Kadar segar semula144Hz
RAM12GB atau 16GB
Storan256GB atau 512GB
Bateri7,500mAh
Pengecasan berwayar80W
Pengecasan tanpa wayar80W
PenyejukanAquaCore, vapor chamber dan kipas turbo
Kawalan gamingButang bahu
Harga pelancaran MalaysiaRM3,799–RM4,499

Sistem penyejukan dan butang bahu

Sistem penyejukan ialah antara ciri yang membezakan REDMAGIC 11S Pro daripada telefon serba guna. Pengeluar menyatakan ia menggunakan vapor chamber seluas 13,116mm² dan kipas turbo sehingga 24,000 RPM. Telefon ini juga mempunyai butang bahu dengan kadar respons yang diiklankan sehingga 520Hz.

Bagi pemain permainan menembak, butang bahu boleh menyediakan pilihan kawalan tambahan apabila permainan dan pemetaan butang menyokongnya.

Walau bagaimanapun, kipas dan sistem penyejukan tidak bermaksud telefon akan sentiasa berada pada suhu rendah. Hasil sebenar bergantung pada persekitaran, tetapan grafik dan tempoh permainan.

Kelebihan

  • Cip Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Version.
  • Sistem penyejukan dengan kipas terbina dalam.
  • Butang bahu untuk permainan.
  • Skrin AMOLED 144Hz.
  • Pengecasan berwayar dan tanpa wayar 80W.

Kekurangan

  • Harga dalam kategori premium.
  • Reka bentuk dan ciri gaming khusus mungkin tidak diperlukan oleh semua pengguna.
  • Perlu mengambil kira penjagaan sistem penyejukan dan keselesaan penggunaan harian.

Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan telefon dengan ciri khusus untuk sesi gaming intensif.

6. iQOO 15R — Snapdragon 8 Gen 5, Skrin 144Hz dan Bateri 7,600mAh

iQOO 15R menggunakan cip Snapdragon 8 Gen 5, skrin AMOLED 6.59 inci 144Hz dan bateri 7,600mAh. Ia ditawarkan dengan pilihan 12GB + 256GB dan 12GB + 512GB, menggunakan RAM LPDDR5X Ultra serta storan UFS 4.1.

10

iQOO 15R Price in Malaysia Best Values

[Online Exclusive] iQOO 15R 5G (12+12)GB+256GB, SDM 8Gen5+Chip Q2, 1.5K 144Hz AMOLED, 7600 mAh 100w, 6.5K VC Cooling
Disclaimer: Link to Official Store

Telefon ini turut menyokong pengecasan 100W, mempunyai penarafan IP68 dan IP69 serta menggunakan OriginOS 6 berasaskan Android 16.

Spesifikasi iQOO 15R

SpesifikasiButiran
CipSnapdragon 8 Gen 5
SkrinAMOLED 6.59 inci
Resolusi2750 × 1260
Kadar segar semulaSehingga 144Hz
RAM12GB
Storan256GB atau 512GB
Jenis memoriLPDDR5X Ultra, UFS 4.1
Bateri7,600mAh
Pengecasan100W
Kamera utama50MP + 8MP
Kamera selfie32MP
PerlindunganIP68 dan IP69
Sistem operasiOriginOS 6, Android 16

Ciri gaming iQOO 15R

Selain cip Snapdragon 8 Gen 5, iQOO mengiklankan sistem penyejukan IceCore VC seluas 6,500mm² dan cip tambahan Q2 untuk pemprosesan paparan permainan.

Pengeluar turut menyatakan sokongan ciri peningkatan resolusi dan interpolasi bingkai bagi permainan yang serasi. Interpolasi bingkai tidak sama dengan FPS asli yang dihasilkan oleh enjin permainan, jadi kedua-duanya perlu dibezakan apabila membaca keputusan ujian.

Skrin 6.59 inci mungkin menarik bagi pengguna yang tidak mahu telefon terlalu besar. Namun, keselesaan genggaman tetap bergantung pada lebar, berat dan penggunaan sarung telefon.

Kelebihan

  • Cip Snapdragon 8 Gen 5.
  • RAM fizikal 12GB dan storan UFS 4.1.
  • Skrin AMOLED 144Hz.
  • Bateri 7,600mAh.
  • Pengecasan 100W.
  • Sistem penyejukan dan ciri pemprosesan gaming khusus.

Kekurangan

  • Harga semasa varian Malaysia perlu disahkan.
  • Ciri interpolasi bingkai tidak semestinya tersedia dalam semua permainan.
  • Tiada keperluan untuk membeli cip kelas tinggi jika anda hanya bermain permainan ringan.

Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan telefon berprestasi tinggi dengan skrin 6.59 inci dan ciri gaming tambahan.

7. Infinix GT 50 Pro — Model Gaming yang Perlu Di beri perhatian

Infinix GT 50 Pro dimasukkan dalam senarai ini sebagai salah satu model yang perlu di beri perhatian. Penyenaraian pasaran Malaysia menunjukkan harga asal bermula sekitar RM2299.

10

Infinix GT 50 Pro Price in Malaysia Best Values

Infinix GT 50 Pro 144FPS MPL Official Gaming Phone | Largest Liquid Cooling | GT Trigger | Ultra Smooth No Lag
Disclaimer: Link to Official Store

8. POCO F9 Ultra — Snapdragon 8 Elite Gen 5 dan Skrin AMOLED 185Hz

POCO F9 Ultra menggunakan cip Snapdragon 8 Elite Gen 5, skrin AMOLED 6.9 inci dengan kadar segar semula sehingga 185Hz dan bateri 8,050mAh.

Telefon ini juga menyokong pengecasan berwayar 100W, pengecasan tanpa wayar 50W serta sistem audio yang dibangunkan bersama Bose. Xiaomi turut menyenaraikan cip VisionBoost D8 sebagai sebahagian daripada ciri pemprosesan visualnya.

Spesifikasi POCO F9 Ultra

SpesifikasiButiran
CipSnapdragon 8 Elite Gen 5
Cip pemprosesan visualVisionBoost D8
SkrinAMOLED 6.9 inci
Kadar segar semulaSehingga 185Hz
Bateri8,050mAh
Pengecasan berwayar100W
Pengecasan tanpa wayar50W
AudioSistem pembesar suara dengan teknologi Bose
RAM dan storan12GB + 256GB; 16GB + 512GB; 16GB + 1TB
Harga rasmi MalaysiaRM3,599–RM4,799 mengikut varian

Harga rasmi yang dinyatakan dalam terma jualan Xiaomi Malaysia ialah RM3,599 untuk 12GB + 256GB, RM3,999 untuk 16GB + 512GB dan RM4,799 untuk 16GB + 1TB. Harga early bird yang diumumkan adalah lebih rendah, tetapi tidak patut dianggap sebagai harga tetap semasa.

Adakah skrin 185Hz bermaksud permainan berjalan pada 185fps?

Tidak semestinya. Xiaomi menyatakan pengalaman sehingga 185fps hanya untuk permainan terpilih dalam keadaan ujian dalaman. Kadar bingkai yang boleh dicapai pengguna bergantung pada permainan, tetapan dan sokongan perisian.

Bagi pembeli yang bermain beberapa judul besar, pilihan storan sehingga 1TB memberikan ruang tambahan untuk permainan, rakaman skrin dan fail media.

Kelebihan

  • Cip Snapdragon 8 Elite Gen 5.
  • Skrin AMOLED sehingga 185Hz.
  • Bateri 8,050mAh.
  • Pengecasan berwayar 100W dan tanpa wayar 50W.
  • Pilihan storan sehingga 1TB.

Kekurangan

  • Harga dalam kategori premium.
  • 185fps hanya relevan untuk permainan dan keadaan yang menyokongnya.
  • Skrin 6.9 inci mungkin terlalu besar bagi sesetengah pengguna.

Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan telefon berprestasi tinggi dengan skrin besar, bateri berkapasiti tinggi dan storan luas.

9. Samsung S26 Ultra — Telefon Flagship untuk Gaming, Kamera dan Produktiviti

Samsung S26 Ultra menggunakan cip Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy dan sistem penyejukan dengan reka bentuk vapor chamber yang dipertingkatkan.

Disclaimer: Link to Official Store

Samsung Malaysia menerangkan bahawa sistem tersebut direka untuk membantu pengurusan haba ketika menjalankan permainan dan aplikasi berat. Harga rasmi pelancaran Malaysia bagi model ini bermula sekitar RM5099, bergantung pada konfigurasi.

Gaming smartphone khusus atau telefon flagship serba guna?

Galaxy S26 Ultra mempunyai pendekatan yang berbeza daripada REDMAGIC 11S Pro.

REDMAGIC menekankan ciri gaming seperti kipas penyejuk dan butang bahu. Galaxy S26 Ultra pula menggabungkan perkakasan kelas flagship dengan kamera, fungsi produktiviti dan pengalaman penggunaan harian.

Jika telefon digunakan untuk kerja, fotografi dan permainan, bandingkan kedua-dua pendekatan tersebut berdasarkan keperluan sebenar anda.

Kelebihan

  • Cip Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy.
  • Sistem pengurusan haba yang dipertingkatkan.
  • Perkakasan flagship untuk aplikasi berat.
  • Sesuai digunakan untuk gaming bersama fotografi dan produktiviti.

Kekurangan

  • Harga jauh lebih tinggi daripada telefon gaming kelas pertengahan.
  • Tidak menawarkan semua ciri kawalan khusus yang terdapat pada sesetengah telefon gaming.
  • Pembeli yang hanya bermain permainan ringan mungkin tidak memerlukan keseluruhan fungsi flagship.

Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan satu telefon premium untuk permainan, kamera dan urusan harian.

Perbandingan Spesifikasi: 9 Gaming Smartphone 2026

ModelCipRAM fizikal yang disahkanSkrinBateriPengecasan
iQOO Z11x 5GDimensity 7400-Turbo8GBLCD 120Hz7,200mAh44W
iQOO Z11 5GSnapdragon 7s Gen 48GB / 12GBAMOLED 144Hz9,020mAh90W
POCO X8 ProDimensity 8500-Ultra8GB / 12GBAMOLED 120Hz6,500mAh100W
POCO X8 Pro MaxDimensity 9500s12GBAMOLED 120Hz8,500mAh100W
REDMAGIC 11S ProSnapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Version12GB / 16GBAMOLED 144Hz7,500mAh80W berwayar dan tanpa wayar
iQOO 15RSnapdragon 8 Gen 512GBAMOLED 144Hz7,600mAh100W
Infinix GT 50 ProDimensity 8400 Ultimate12GBAMOLED 144Hz6.500mAh45W
POCO F9 UltraSnapdragon 8 Elite Gen 512GB / 16GBAMOLED 185Hz8,050mAh100W berwayar, 50W tanpa wayar
Samsung Galaxy S26 UltraSnapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy12GBAMOLED sehingga 120Hz5,000 mAh60W

 

Budget Gaming Smartphone : Model Mana Patut Dibandingkan?

Budget Gaming Smartphone sekitar RM1,000

Dalam lingkungan ini, iQOO Z11x 5G boleh dibandingkan berdasarkan cip Dimensity 7400-Turbo, RAM 8GB dan bateri 7,200mAh.

Jika bajet anda ketat, pastikan harga promosi RM999 masih tersedia untuk konfigurasi yang sama sebelum membuat pembayaran.

Telefon gaming sekitar RM1,500 hingga RM2,000

iQOO Z11 5G dan POCO X8 Pro ialah model yang boleh dimasukkan dalam perbandingan harga kelas pertengahan.

Periksa harga semasa serta spesifikasi varian Malaysia. Untuk Infinix GT 50 Pro khususnya, dapatkan helaian spesifikasi penjual atau pengeluar sebelum membandingkan prestasi.

Budget Gaming Smartphone melebihi RM2,000

POCO X8 Pro Max, Infinix GT 50 Pro dan iQOO 15R menawarkan konfigurasi perkakasan yang berbeza, termasuk cip Dimensity 9500s pada POCO dan Snapdragon 8 Gen 5 pada iQOO.

Bandingkan ujian permainan sebenar, suhu selepas penggunaan panjang, bateri dan keselesaan genggaman sebelum memilih.

Telefon gaming premium

REDMAGIC 11S Pro, POCO F9 Ultra dan Samsung Galaxy S26 Ultra mempunyai pendekatan yang berlainan.

REDMAGIC menyediakan ciri gaming khusus; POCO F9 Ultra menawarkan skrin sehingga 185Hz dan bateri 8,050mAh; Galaxy S26 Ultra menggabungkan perkakasan flagship dengan fungsi kamera serta produktiviti. Perbezaan ini lebih berguna untuk dinilai berdasarkan cara anda menggunakan telefon berbanding melihat harga semata-mata.

Cara Memilih Gaming Smartphone yang Sesuai

1. Utamakan ujian permainan sebenar

Skor penanda aras memberi gambaran tentang kemampuan cip, tetapi ia bukan pengganti ujian permainan.

Cari ujian pada permainan yang sama, tetapan grafik yang sama dan tempoh penggunaan yang setara. Perhatikan kadar bingkai selepas 20–30 minit, bukan hanya beberapa minit pertama.

2. Bezakan kadar segar semula skrin dengan FPS

120Hz, 144Hz dan 185Hz ialah kadar segar semula skrin. FPS pula merujuk kepada jumlah bingkai yang dihasilkan oleh permainan setiap saat.

Telefon dengan skrin 185Hz tidak semestinya boleh menjalankan semua permainan pada 185fps. Sesetengah permainan mempunyai had FPS, manakala cip dan suhu boleh mempengaruhi prestasi.

3. Semak RAM fizikal dan jenis storan

Iklan “24GB RAM” mungkin merangkumi RAM fizikal bersama RAM maya. Semak jumlah RAM fizikal sebenar sebelum membeli.

Jika anda memasang banyak permainan besar, storan 256GB atau 512GB mungkin lebih praktikal berbanding 128GB. Namun, storan besar sahaja tidak meningkatkan FPS.

4. Perhatikan suhu dan sistem penyejukan

Permainan grafik tinggi menghasilkan haba. Apabila suhu meningkat, sesetengah telefon mungkin mengurangkan prestasi untuk mengawal penggunaan kuasa dan haba.

Bandingkan keputusan ujian prestasi berterusan. Telefon dengan kipas terbina dalam, vapor chamber atau ciri penyejukan lain tetap perlu dinilai berdasarkan hasil penggunaan sebenar.

5. Pilih bateri mengikut cara penggunaan

Bateri besar memberi lebih banyak kapasiti tenaga, tetapi telefon juga mungkin menjadi lebih besar atau berat.

Jika anda bermain sambil memegang telefon selama beberapa jam, periksa berat, lebar dan keselesaan genggaman. Jika anda kerap bermain ketika mengecas, semak sama ada telefon mempunyai fungsi pengurusan kuasa atau pengecasan yang sesuai.

FAQ: Gaming Smartphone Terbaik 2026

  • 1. Apakah gaming smartphone yang sesuai untuk Mobile Legends?
    Kesemua model dalam senarai boleh dipertimbangkan untuk dibandingkan, tetapi tetapan grafik dan kadar bingkai sebenar perlu disemak melalui ujian bagi varian yang sama.
  • 2. Berapakah bajet untuk membeli telefon gaming di Malaysia?
    Pilihan dalam artikel ini bermula sekitar RM1,000 ketika promosi dan meningkat kepada kategori premium melebihi RM6,000. Tetapkan bajet berdasarkan permainan dan fungsi lain yang anda perlukan.
  • 3. Adakah skrin 144Hz bermaksud permainan berjalan pada 144fps?
    Tidak. Permainan perlu menyokong kadar bingkai tersebut, dan prestasi cip serta suhu turut mempengaruhi hasil.
  • 4. Apakah kelebihan REDMAGIC 11S Pro untuk gaming?
    Model ini mempunyai sistem penyejukan dengan kipas terbina dalam dan butang bahu yang boleh digunakan sebagai kawalan tambahan dalam permainan yang serasi.
  • 5. Telefon mana mempunyai bateri paling besar dalam senarai ini?
    Antara kapasiti yang disahkan, iQOO Z11 5G mempunyai bateri 9,020mAh, diikuti POCO X8 Pro Max dengan 8,500mAh. Tempoh penggunaan sebenar tetap bergantung pada permainan dan tetapan.
  • 6. Adakah RAM 16GB diperlukan untuk gaming?
    Tidak semestinya. Keperluan RAM bergantung pada permainan dan penggunaan aplikasi lain. Cip, GPU, suhu dan pengoptimuman permainan turut mempengaruhi prestasi.
  • 7. Adakah iQOO 15R mempunyai skrin 144Hz?
    Ya. Spesifikasi rasmi iQOO Malaysia menyenaraikan skrin AMOLED 6.59 inci dengan pilihan kadar segar semula sehingga 144Hz.
  • 8. Apakah perbezaan POCO X8 Pro dan POCO X8 Pro Max?
    X8 Pro menggunakan Dimensity 8500-Ultra, skrin 6.59 inci dan bateri 6,500mAh. X8 Pro Max pula menggunakan Dimensity 9500s, skrin 6.83 inci dan bateri 8,500mAh.
  • 9. Adakah telefon gaming khusus lebih sesuai daripada telefon flagship biasa?
    Ia bergantung pada keperluan. Telefon gaming khusus mungkin menawarkan butang bahu dan sistem penyejukan tambahan, manakala telefon flagship serba guna turut menekankan kamera serta produktiviti.
  • 10. Apakah yang perlu disemak sebelum membeli gaming smartphone?
    Semak harga akhir, status set Malaysia, RAM fizikal, storan, prestasi permainan sebenar, suhu, bateri, keselesaan genggaman dan waranti.

Kesimpulan

Pilihan gaming smartphone terbaik 2026 bergantung pada bajet, permainan yang anda mainkan dan fungsi yang anda perlukan di luar gaming.

iQOO Z11x 5G menawarkan pilihan sekitar RM1,000 ketika promosi, manakala iQOO Z11 5G menampilkan bateri 9,020mAh dan skrin AMOLED 144Hz. POCO X8 Pro, POCO X8 Pro Max dan iQOO 15R pula menyediakan konfigurasi cip, skrin dan bateri yang boleh dibandingkan dalam kategori harga lebih tinggi.

Untuk telefon dengan ciri gaming khusus, teliti REDMAGIC 11S Pro. POCO F9 Ultra menawarkan skrin sehingga 185Hz dan bateri 8,050mAh, sementara Samsung Galaxy S26 Ultra menggabungkan perkakasan flagship dengan fungsi kamera serta produktiviti. Infinix GT 50 Pro kekal dalam senarai pilihan, tetapi spesifikasi dan harga set Malaysia perlu disahkan sebelum perbandingan pembelian dibuat.

Sebelum membeli, utamakan keputusan ujian permainan sebenar dan harga varian Malaysia—bukan angka RAM pemasaran atau kadar segar semula skrin semata-mata.

Gaming Smartphone Terbaik 2026 di Malaysia telepon phone

 

We will be happy to hear your thoughts

      Leave a reply

      Smartphone
      Logo